Pečeň ✅
Áno, tento mýtus môžeme oficiálne potvrdiť. Už po troch šálkach kávy denne sa v krvi zníži hladina enzýmov, čo je pre pečeň veľmi prospešné. Ak svoje ráno začnete pohárom citrónovej vody a počas dňa si doprajete aj zopár šálok kávy, tento postup môže organizmus ochrániť pred nebezpečnou cirhózou alebo steatózou, teda stukovateniu pečene.
Pri ľuďoch, ktorí počas štúdie vykonanej odborníkmi z univerzít v Southamptone a Edinburghu pili dve šálky kávy denne, sa riziko vzniku rakoviny znížilo o 35 percent, pri tých, ktorí vypili až päť šálok, to bolo o polovicu.
Môže za to antioxidačná aktivita kofeínu, ktorý navyše stimuluje produkciu pečeňových enzýmov, no na dosiahnutie požadovaného efektu musíte piť kvalitnú čiernu kávu, a nikdy nie na prázdny žalúdok.
Podľa portálu Healthline však káva dokáže znížiť aj riziko vzniku cirhózy – konečného štádia ochorenia pečene, a jej progresu. Je to dané práve tým, že káva pôsobí ako ochrana proti niektorým ochoreniam pečene, čím predstavuje čiastočnú prevenciu pred konečnými a tými najhoršími štádiami ochorenia.
„Náš výskum prináša dôkazy o tom, že káva dokáže byť skvelým prírodným liekom,“ vyhlásil výskumník Peter Hayes z Univerzity v Edinburghu.
Ak teda chcete priaznivé účinky kávy na Váš organizmus zachovať, mali by ste piť kvalitnú kávu a klasický biely cukor nahradiť napríklad tým trstinovým, alebo medom. V ideálnom prípade si nekaziť chuť nijakým sladidlom.
Pozornosť ✅
Áno aj tento mýtus je pravdivý. Kofeín, ktorý káva obsahuje, je tým najznámejším a najľahšie dostupným stimulantom na svete. Účinky má podobné ako veľa stimulantov, ktoré sa využívajú v medikamentoch. Zvyšuje hladinu dopamínu a norepinefrínu v mozgu, ktoré sa starajú o sústredenie a koncentráciu. Kofeín zvyšuje výkon a vytrvalosť počas intenzívnej a dlhodobej záťaže. Stimuluje mozgové receptory, ktoré reagujú produkovaním energie.
Keďže zvyšuje koncentráciu, pozornosť a znižuje únavu, je dôležitý v situáciách, kedy môže dôjsť k poklesu pozornosti. Zvyšuje výkon pri úlohách, ktoré vyžadujú schopnosť neustále reagovať. Zároveň zlepšuje krátkodobú pamäť. Často sa používa aj na liečbu ľudí s poruchou ADHD (attention deficit hyperactivity disorder). Je to porucha mozgu, ktorá spôsobuje, že máte problém dávať pozor alebo ostať v pokoji. Lekári sa domnievajú, že kofeín vo väčšine svojich komerčných foriem je dostatočne silný na liečbu samotného ADHD.
Dávajte si však pozor na jeho vysokú hladinu. Môže spôsobovať vysoký tlak, problémy so srdcom, insomniu, nechuť do jedla, úzkosť, triašku alebo glaukóm. EFSA (European Food Safety Authority) vo svojom stanovisku o bezpečnosti kofeínu uvádza: príjem 200 mg kofeínu denne nepredstavuje nepriaznivý a zdraviu nebezpečný účinok na zdravie človeka, pričom príjem 400 mg nemá nepriaznivý účinok na zdravého človeka. Jedno espresso (60ml) obsahuje 80 mg kofeínu
Potencia ✅
Tento mýtus je taktiež pravdivý. Podľa najnovšej štúdie, muži, ktorí vypijú dve až tri šálky denne si vďaka vyššiemu prísunu kofeínu do tela, znížia problémy s erekciou. Prečo je to tak? Kofeín podporuje tvorbu tzv. farmakologických javov, kedy sa svalovina dokáže ľahšie uvoľniť a dochádza aj k zvýšenému prietoku krvi. Takto každý muž dosiahne erekciu oveľa ľahšie. Kofeín môže byť odpoveďou aj na otázky intímnych problémov.
Výkon športovca ✅
Áno aj tento mýtus je pravdivý. Kofeín, ktorý kávou športovec príjme má výrazný vplyv nielen na výkon ale aj na to kedy začne športovec pociťovať únavu. Daný fakt potvrdil aj Doktor Costilla a jeho spolupracovníci, ktorí dokázali už v roku 1978, že 330mg kofeínu podaných hodinou pred cvičením oddialilo športovcovu únavu.
Konzumácia kofeínu odďaľuje aj bolesť svalov. Taktiež zvyšuje vstrebávanie glukózy, zlepšuje tak energetickú bilanciu čo pomáha pri vytrvalostno – silových tréningoch alebo veľmi intenzívnych tréningoch. Ako bolo už spomínané vyššie, kofeín zlepšuje aj koncentráciu a sústredenie čo sa dá využiť pri mnohých športoch.
Kofeín ako celosvetovo najrozšírenejšia stimulačná látka prináša pre športovcov určite mnohé výhody, od zvýšenia vytrvalostného výkonu, cez zvýšenie silového výkonu, až po rýchlejšie spaľovanie tukov. Aby sa však jeho pozitívne účinky prejavili správnym spôsobom je potrebné dodržiavať optimálne dávkovanie, ktoré je veľmi individuálne a závisí na mnohých faktoroch, individualite a zdravotnom stave jednotlivca.
Žlté zuby ❌
Tento mýtus pravdivý nie je. Pitím kávy Vám zuby nezožltnú. Žiadne odborné štúdie, ako upozorňuje Inštitút kávy, žltnutie zubov spôsobené kávou nepotvrdili. Talianski vedci z Anconskej univerzity zistili dokonca opak. Pri laboratórnych testoch narazili na látku, ktorá zabraňuje šíreniu baktérií napádajúcich zuby a spôsobujúcich ich kazivosť. Naopak napríklad taký čierny čaj obsahuje látky, ktoré sa nazývajú taníny a tie sfarbenie zubov spôsobujú. Preto je teda lepšou alternatívou zelený čaj. Káva dokonca škodí Vašim zubom menej ako niektoré ovocné šťavy, fajčenie a červené víno.