Repas Venus Bar od Victoria Arduino: Zo šrotu do 4-hviezdičkového hotela

„V akom bol stave, keď sa našiel?“ padla otázka a oči sa obrátili smerom na noblesný historický kávovar Victoria Arduino – Venus Bar. Michal, hlavný technik Eurosamu, neváha ani sekundu a odpovedá: „Tak to je jasné – šrot.“ Žiaľ, väčšina týchto krásnych strojov, ku ktorým sme sa dostali, bola v podobnom stave a ani tento medený kávovar s orlom nie je výnimkou. Čím je tento historický kúsok výnimočný a čo všetko nás čakalo, kým sme si povedali, že repas dopadol podľa našich predstáv?

Victoria Arduino

Historický kávovar Victoria Arduino – Venus Bar

V roku 1905 založil Pier Teresio Arduino značku, ktorá výrazne prepísala svet kávy. Spoločnosť Victoria Arduino sa zrodila so sebavedomými cieľmi: túžila vyrábať kávovary, ktoré nerobia kompromisy v kvalite, použitých materiáloch a ani pri výkone. Jednoducho, túžili vyrábať dokonalé stroje. Netrvalo dlho a táto túžba sa zmenila na skutočnosť.

Victoria Arduino

Jedným z najrozpoznateľnejších a na svoju dobu najdokonalejších strojov je Venus Bar, ktorý pochádza z celej série Venus. Tento vertikálny kávovar sa začal vyrábať koncom 60. rokov 20. storočia a jeho výroba pokračuje dodnes. Meno Venus stroj nedostal náhodou, je to odkaz na rovnomennú rímsku bohyňu, ktorá je symbolom podstaty krásy, bohatstva formy, elegancie, pôvabu a ženskosti. Stačí jeden pohľad na kávovar a tieto abstraktné slová dostávajú veľmi konkrétnu podobu.

Každý kúsok bol vyrobený ručne, dokonca aj obal, na ktorom pracovali remeselníci pomocou kladiva, a bolo možné si ho zaobstarať v troch prevedeniach – medenom, chrómovom a mosadznom. Kávovary Victoria Arduino boli navrhnuté tak, aby okolo nich mohli naraz tancovať pokojne aj 4 čašníci. K svojmu 100. výročiu Victoria Arduino predstavila limitovanú edíciu v počte 100 kusov s názvom Venus Century. Zaujímavosťou je, že prvý kúsok z tejto „limitky“ potešil pápeža Benedikta, ktorý je známy svojou láskou k espressu.Victoria Arduino

Repas medeného Venus Baru

My sme mali to šťastie, že sa nám podarilo získať medený Victoria Arduino – Venus Bar. Už menej šťastní sme boli, keď sme videli jej stav: skutočne šrot. Keď sme sa púšťali do repasu, chceli sme, aby to bol rovnaký stroj ako pred 50 rokmi – nielen vizuálne, ale plus-mínus aj technologicky. Aj to bol dôvod, prečo sme na obnove tohto historického kávovaru strávili viac ako 200 hodín.

Čo všetko sme robili? Medený obal Venus Baru sme ručne leštili pomocou silichromu. Tu sa viditeľný výsledok dostavil pomerne rýchlo a dodal nám odvahu. Keď sme videli hrdzavý rám, špinavé trúbky a poškodenú elektroniku, vedeli sme, že odvaha sa nám skutočne zíde.

 

Stroj sme do súčiastky rozobrali a pustili sa do toho: rám sme vybrúsili a nastriekali, špinavé trúbky sme odvápnili v kyseline a elektronika? Pri nej sme improvizovali, tunili, použili rôzne patuningy a absolvovali vysokú školu repasu historických kávovarov. Nakoniec sme vymenili celú elektroniku aj tesnenia, prekáblovali sme to, čo bolo treba, a potom sme testovali a pripravovali kávu.

Victoria Arduino

Victoria Arduino

A či sa nám to podarilo? Victoria Arduino – Venus Bar vyzeral ako za čias svojej najväčšej slávy, no v dielni sa dlho neohrial. Tento historický kávovar vyrazil do ostrej prevádzky – približne pol roka na ňom pripravovali espresso v zámku Orlové, kde dnes sídli 4-hviezdičkový hotel Gino Park Palace. Hoci je pre dnešné potreby kávovar v niektorých oblastiach trochu nepraktický, nadčasový vzhľad a žiadne kompromisy, ktoré sľuboval výrobca, skutočne ostali. Aj po viac ako 50 rokoch.

A prečo to všetko robíme? Ak vás to zaujíma, prečítajte si o tom, prečo repasujeme historické kávovary.

Galéria

Zaujíma Vás, ako zhruba vyzerá repas kávovaru? Pozrite si naše video:

Nezabudnite zdielať

Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest

Chcem odoberať nové články

Pridaj komentár