Poznáte zásadné rozdiely medzi kávou a čajom?

Oba tieto nápoje patria medzi najvyhľadávanejšie na svete. Už stáročia sa ľudia uchyľujú k ich lahodnej chuti. Za tie roky už prešli rôznymi obdobami, no na ich popularite sa nič nezmenilo. Napriek tomu, že sú si v mnohom podobné, každý z nich má niečo vlastné, jedinečné a nezameniteľné. Tu je zopár rozdielov:

CAFFEE_vs_TEA
Káva vs. Čaj infografika

Káva

Znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Ak máte príliš nízky tlak, stačí šálka kvalitnej kávy denne a tlak sa upraví. Zapríčiňuje to práve kofeín, ktorý pôsobí povzbudivo a rozširuje cievy.

Káva obsahuje kyselinu chlorogenovú, čo je silný antioxidant, ktorý chráni bunky tela proti voľným radikálom a tak posilňuje odolnosť nervového systému.

Znižuje aj riziko výskytu ochorení pečene. Kofeín totiž metabolizuje látky, ktoré sa nazývajú paraxantíny. Tie bránia rastu spojivového tkaniva v pečeni, čo prispieva k rýchlejšiemu rozvinutiu cirhózy.

Mnohí z nás siahajú po šálke kávy práve vtedy, keď sú príliš vyčerpaní. Dôvodom je obsah kofeínu, ktorým nápoj disponuje. U kávy to vychádza na 80-185mg na šálku. Pričom šálka Robusty obsahuje 140-185mg a šálka kvalitnej Arabici 80-130mg

Najväčšími producentmi kávy sú bezpochyby Kolumbia, Vietnam a Brazília. Za zmienku však stojí aj Etiópia, Honduras alebo Peru. Káva je výraznou položkou ekonomiky všetkých troch spomínaných štátov.

Čaj

Zrýchľuje metabolizmus a  pozitívne vplýva na celú tráviacu sústavu. Zelený čaj je nesmierne bohatý na antioxidanty, vrátane EGCG (
Epigalokatechín galát), ktoré urýchľujú metabolizmus a spôsobujú, že pečeň spaľuje viac uložených tukov. Dobrý mätový čaj zase dokáže uľaviť od bolesti žalúdka takmer okamžite.

Ak ste milovníkom sladkostí, ďalšou super schopnosťou, ktorou sa môže čaj popýšiť je to, že dokáže ochrániť zuby pred vznikom kazov. Štúdie dokazujú, že chemický antioxidant katechín v čaji dokáže zničiť baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú zubný kaz, alebo infekciu v krku.

Taktiež pomáha pri regulácii cukru v krvi, takže je schopný ochrániť ľudské telo i pred cukrovkou. Šálka čaju tiež potláča depresiu a znižuje stres. Obsahuje aminokyselinu theanin, ktorá má relaxačné a upokojujúce účinky.

Pôvodný názov pre kofeín bol po objavení tejto látky teín. Teín a kofeín je to isté, ide len o rozdielny názov. V čaji má však iný účinok ako kofeín v káve. V prípade kávy telo absorbuje kofeín veľmi rýchlo a vo väčších množstvách. V čaji je kofeín viazaný na aminokyseliny a triesloviny, čo vedie k inému účinku.

Teín sa nachádza v čiernom alebo zelenom čaji a jeho obsah je od 15-70mg na šálku. V prípade čierneho čaju, jedna šálka obsahuje asi 40-42 mg kofeínu, zatiaľ čo jedna šálka zeleného čaju obsahuje relatívne nízke množstvo kofeínu, ktoré predstavuje približne 20 až 22 mg kofeínu. Pri špeciálnom druhu čaju oolong je obsah kofeínu na jednu šálku približne 37mg, čo je príjemný priemer.

Čaj sa pestuje najmä v Číne, Indii a Keni. Čína okrem klasického bieleho, čierneho a zeleného v hojnom počte produkuje aj vzácny oolong a žltý čaj. Výroba oolong čaju je veľmi ťažká a nákladná. Patrí do skupiny čajov kde proces fermentácie započal, no nebol úplne dokončený. Tento čaj má blahodarné účinky na telo i ducha. Je dokázané, že pri pravidelnom a dlhodobom užívaní dokáže dokonca regulovať proces starnutia.

Nezabudnite zdielať

Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest

Chcem odoberať nové články

Pridaj komentár